Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
77 %
0kmh
0 %
Enj
16 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

‘Vritet’ gjuha shqipe, mungojnë arsimtarët, nxënësit mësojnë VETËM maqedonisht (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndonëse në shtetin maqedonas gjuha shqipe është tashmë zyrtare, në komunën e Velesit po rezulton diçka fatale.

Në një prej fshatrave të kësaj komune, mësojnë 7 fëmijë në shkollën fillore.

Por procesi mësimor zhvillohet në gjiuhën maqedonase, ndonëse nxënësit janë shqiptarë.

Shkak për këtë është mungesa e arsimtarëve shqiptarë dhe librave shqip, nxënësit detyrohen të mësojnë maqedonisht. Kjo bën që  banorët dalëngadalë të harrojnë shqipen.

Shembulli është Leonora Jakupi në klasën e katërt, e cila nuk di asnjë vjershë në  gjuhën shqipe kur pyetet nga gazetari.

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img