Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Vriten 5 gazetarë në muaj, ky është shteti më i rrezikshëm për punonjësit e medias

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4d6684ae74097f3c0e902e7c50b830fc

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, 119 të tillë janë vrarë në Meksikë që nga viti 2000, duke e bërë atë vendin më të rrezikshëm për gazetarët në të gjithë botën.

Tetë gazetarë janë vrarë në vend në vitin 2020, duke e bërë Meksikën një nga shtetet më të rrezikshme për gazetarët, pasuar nga Afganistani dhe Filipinet.

Dhuna e Meksikës ndaj reporterëve është e dokumentuar mirë, me disa gazetarë të vrarë pasi ndëshkimi i drejtpërdrejtë për punën që ata bëjnë është i njohur mirë në mesin e meksikanëve. Më në shënjestër janë ato që raportojnë për zyrtarët e korruptuar dhe lidhjet e tyre me krimin e organizuar.

Gazetarja Miroslava Breach u vra brutalisht në Mars 2017 në shtetin Chihuahua në Meksikën Veriore. Miroslava raportoi në lidhje me anëtarët e bandës lokale dhe lidhjet e tyre me politikanët para se ajo të qëllohej tetë herë në kokë ndërsa priste që djali i saj të dilte nga shkolla.

Këtë javë, ish-guvernatori i së njëjtës komunë ku jetonte Miroslava, Hugo Amed Schulz, u arrestua për bashkëpunim në vrasjen e reporterit. Dy të dyshuar të tjerë të përfshirë në vrasje janë ende në arrati.

Për të vazhduar hetimet e reporterëve të vrarë në Meksikë, rrjeti botëror gazetaresk, Tregime të Ndaluara, nisi një seri hetimore, “Projekti i Kartelit”, i cili vëzhgon rrjetin e karteleve të drogës meksikane dhe lidhjen e tyre me politikanët në të gjithë botën.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve është një organizatë e pavarur jofitimprurëse kushtuar lirisë së fjalës dhe mbrojtjes së të drejtave të gazetarëve në të gjithë botën.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img