Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vriten 4 ushtarë dhe plagosen 2 të tjerë në një bombardim në Ukrainë, ushtria vendase sulmohet nga forcat pro-ruse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Katër ushtarë mbetën të vrarë dhe dy të tjerë u plagosën gjatë një bombardimi në Ukrainën lindore, ka thënë ushtria e vendit në një deklaratë për shtyp.

Autoritetet ushtarake raportuan përmes një njoftimi në Facebook se separatistët pro-Rusisë, të cilët kanë kontrolluar pjesë të mëdha të Ukrainës lindore që nga viti 2014, goditën me mortaja, granata dhe mitroloza ushtrinë ukrainase mëgjesin e sotëm.

Sulmi në rajonin e Donetsk shënon humbjen më të rëndë të jetës në rajon që nga viti 2019. Tensionet midis forcave separatiste dhe ushtrisë ukrainase janë rritur në muajt e parë të 2021.

Në vitin 2020, një total prej 50 ushtarësh ukrainas u vranë, krahasuar me 100 një vit më parë. Konflikti me separatistët në Donetsk dhe Luhansk ka lënë më shumë se 13,000 të vdekur dhe mbi 1.5 milionë të zhvendosur, megjithëse dhuna është zvogëluar dukshëm që nga marrëveshjet e Minskut në 2015.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img