Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Vrau të dy prindërit me armë për të marrë pasuritë e familjes, Suedia dënon me burg përjetë 37 vjeçarin shqiptar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Stokholmit dënon me burg përjetë shqiptarin nga Prizreni Adriatik Hadri, i cili dy vite më parë qëlloi për vdekje dy prindërit e tij, Durim dhe Suada Hadri. 37 vjeçari duhet të paguajë edhe dëmshpërblim për motrat dhe vëllezërit, të cilët tani janë jetimë.

Në fund të janarit të vitit të kaluar, Prizreni u trondit nga një vrasja e dyfishtë në shtëpinë e familjes Hadri, ku u gjetën të vdekur Durim dhe Suada Hadri. Ata kishin vite që jetonin e punonin në Suedi, ndërsa në Kosovë kishin ardhur për pushime.

Për vrasjen e tyre, i dyshuari i vetëm ishte djali Adriatik Hidri, i cili u largua nga Kosova, menjëherë pas rastit. Në mars të vitit të kaluar, ai u arrestuar nga autoritetet suedeze.

“Dëshmitë kundër burrit 37-vjeçar kanë përfshirë, mes tjerash, materialin e gjerë nga telefoni i tij mobil dhe nga kompjuteri i tij. Nga dëshmitë ka dalë se 37-vjeçari ishte munduar të merrte silurë me qira para se vetë t’i kryente aktet. Ai ra në kontakt me armën e vrasjes duke e thyer kasafortën e prindërve të tij në shtëpi. Është zbuluar gjithashtu se 37-vjeçari mendonte se përmes vrasjes së prindërve do ta merrte kontrollin e aseteve familjare”, thuhet tutje në njoftimin e Gjykatës së Stokholmit.

Më shumë

spot_img
spot_img