Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
3.1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 27 Nëntor, 2021
spot_img

Vrau shokun e tij, shqiptari me sëmundje mendore lejohet të qëndrojë në Britani, gjykatësi zbulon arsyen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4261afce94290f22cb5cd2ed9c822bee

Një vrasës me probleme mendore i ka shpëtuar dëbimit në Shqipëri, pasi një gjykatës vendosi që ai mund të ‘dëmtojë të tjerët’ në atdheun e tij.

Astrit Mija vrau shokun e tij në vitin 2003 dhe ka kaluar 17 vite në burg.

Ai u burgos për gjithë jetën pasi u gjet fajtor për vrasjen e shokut të tij Arben Basha në shtëpinë e tyre në Ipswich, katër vjet pasi ai mbërriti në Britani dhe pretendoi se ishte një refugjat kosovar.

Ai normalisht do të deportohej pasi të kishte përfunduar dënimin e tij, por një gjykatës i imigracionit vendosi që pavarësisht kujdesit falas psikiatrik në spitalet shqiptare, ai nuk mund të kurohej mjaftueshëm në vendin tonë.

Gjykatësi Anna-Rose Landes tha se mungesa e mbështetjes familjare të Mijas në Shqipëri do të thoshte se ai mund të kishte vështirësi për të marrë ilaçet që i duheshin, gjë që do ta bënte atë të vriste veten ose ‘të dëmtonte të tjerët’.

Ministria e Brendshme vendosi në 2013 që ai të dëbohej pasi të vuante dënimin, por Mija ka përdorur vazhdimisht nenin 3 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut për të luftuar për të qëndruar.

Pretendimet e tij fillestare se ai nuk do të ishte në gjendje të merrte ilaçe nëse do të kthehej në Kosovë u refuzuan dhe një gjykatës zbuloi ai ishte në të vërtetë shqiptar, kështu që do të kthehej.

Ai më pas pretendoi se ishte në rrezik nga familja e viktimës së tij, por kjo gjithashtu u refuzua, shkruajnë mediat e huaja.

Mija, i cili nuk e kundërshtoi asnjë vendim, u transferua nga burgu në përgatitje për t’u larguar në Prill të vitit të kaluar, por avokatët e tij arritën të merrnin një urdhër ndalimi.

Në vend të kësaj, ai u kthye në burg dhe nisi një përpjekje tjetër ligjore për të qëndruar. Tani gjykatësi Landes ka vendosur që pa mbështetjen e familjes dhe gjasat që Mija të ishte ‘i pastrehë dhe i varfër’ në Shqipëri, ai do të kishte ‘vështirësi reale’ për të arritur trajtimin.

Vendimi i saj se deportimi i Mijas shkelte të drejtat e tij njerëzore u mbështet pas një apeli nga Ministria e Brendshme.

Por autoritetet dhe psikiatrit shqiptarë thanë mbrëmë se Mija do të kishte marrë trajtim falas në vend, edhe nëse ai ishte i pastrehë dhe nuk do të trajtohej në spital.

Zëdhënësja e ministrisë së shëndetësisë Etiola Kola tha: ‘Ilaçet për skizofreninë paranojake janë 100 përqind falas dhe paguhen nga qeveria edhe nëse personi është i papunë dhe nuk paguan për shërbimet e sigurimit shëndetësor. Ne e konsiderojmë skizofreninë paranojake si një sëmundje kritike dhe ilaçet kanë qenë falas për shumë vite.”

Në fillim të këtij muaji skizofrenia paranojake shqiptare Eltiona Skana pranoi vrasjen e shtatë vjeçares Emily Jones në një park në Bolton.

Skana erdhi në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme në pjesën e pasme të kamionit përpara se të aplikonte pa sukses për azil.

Ajo pranoi vrasjen pasi i preu fytin Emily ndërsa e mitura kalonte me një skuter kur ishte në park me prindërit e saj në Ditën e Nënës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img