Tirana
light rain
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
100 %
0.5kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
18 °
Enj
18 °
Pre
19 °
Sht
19 °
E martë, 21 Mars, 2023

Vrau një person me thikë, talebanët kryejnë ekzekutimin e parë publik për autorin

Lajme të ngjashëm

Talebanët kanë kryer ekzekutimi e parë publik që nga kthimi i tyre në pushtet në Afganistan.

Një zëdhënës i talebanëve tha se një burrë u vra në një stadium sportiv të mbushur me njerëz në provincën jugperëndimore Farah, pasi ai pranoi se ishte autori i një vrasje me thikë.

Dhjetra liderë të grupit, duke përfshirë shumicën e ministrave të lartë në qeverinë e tyre, morën pjesë në ekzekutimin me varje për autorin.

Udhëheqësi suprem i talebanëve Haibatullah Akhundzada lëshoi ​​dekretin muajin e kaluar, duke urdhëruar gjyqtarët të vendosin dënime që mund të përfshijnë ekzekutime publike dhe gurëzim.

Megjithatë, krimet e sakta dhe dënimet përkatëse që cojnë në ekzekutimin pubik nuk janë përcaktuar zyrtarisht nga talebanët. Për personin që u vra në stadium thuhet se ishte autori i një vrasje me thikë.

Më shumë