Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Vrau dy protestues të “Black Lives Matter”, shpallet i pafajshëm Kyle Rittenhouse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata ka shpallur të pafajshëm Kyle Rittenhouse, i cili 1 vit më parë vrau 36 vjeçarin Joseph Rosenbaum dhe 26 vjeçarin Anthony Huber, si dhe plagosi Gaige Grosskreutz gjatë një proteste të “Black Lives Matter”.

Ngjarja ndodhi në gusht të vitit 2020, kur Rittenhouse së bashku me disa persona të tjerë lëviznin rrugëve të Kenosha të armatosur, teksa në një moment qëlloi me pushkë dy viktimat dhe i la të vdekur në vend.

Protesta në atë ditë po bëhej pasi një oficer i policisë qëlloi me armë pas shpine një qytetar me afro-amerikan, Jacob Blake. Por Gjykata e Wisconsin e shpalli të pafajshëm Rittenhouse për #do akuzë të ngritur ndaj tij, ndërkohë që kanë filluar edhe pakënaqësitë pas këtij vendimi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img