Hapësire reklamuese

Bota

Vrasja e tre ushtarëve amerikanë, SHBA nis ofensivë sulmesh në Irak dhe Siri

Shkruar nga Newsbomb

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur një ofensivë të re sulmesh në Irak dhe Siri, në 85 objektiva të lidhura me Iranin. Ky reagim vjen pas sulmit me dron të së dielës në një bazë ushtarake amerikane që vrau tre ushtarë.

Trupat amerikane po kryejnë sulme ajrore kundër Forcës Quds të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe grupeve të milicisë së lidhur me të.

"Përgjigja jonë filloi sot. Ajo do të vazhdojë në kohë dhe vende që ne zgjedhim," tha Presidenti Biden në një deklaratë të premten. Tre ushtarë amerikanë u vranë dhe më shumë se 40 personel u plagosën në një sulm me dron në një bazë amerikane të quajtur Tower 22, brenda territorit jordanez.

Pamje ajrore satelitore e postës ushtarake amerikane të njohur si Kulla 22, në Rukban, rrethi Rwaished, Jordani, 12 tetor 2023 Pamje ajrore satelitore e postës ushtarake amerikane të njohur si Kulla 22, në Rukban, rrethi Rwaished, Jordani, 12 tetor 2023

Shtëpia e Bardhë fajësoi Iranin dhe u zotua për një "përgjigje shumë të rëndësishme", ndërsa vetë Irani mohon përfshirjen, duke i quajtur akuzat "të pabaza" dhe duke thënë se "nuk ishte i përfshirë në vendimmarrjen e grupeve të rezistencës".

Të enjten, zyrtarët i thanë partnerit amerikan të BBC-së, CBS News, se SHBA-ja kishte miratuar plane për një seri sulmesh për disa ditë kundër objektivave, duke përfshirë personelin iranian dhe objektet brenda Irakut dhe Sirisë.

Në një deklaratë të postuar në Telegram, një grup i quajtur "Rezistenca Islame në Irak" mori përgjegjësinë për sulmet në tre baza amerikane dhe vdekjen e tre anëtarëve të shërbimit amerikan.

(Nga e majta në të djathtë) Sgt William J. Rivers, Spc Kennedy L. Sanders dhe Spc Breonna A. Moffett (Nga e majta në të djathtë) Sgt William J. Rivers, Spc Kennedy L. Sanders dhe Spc Breonna A. Moffett

"Rezistenca Islamike në Irak" besohet të jetë një term ombrellë për grupe të ndryshme të milicisë shiite si Kataib Hezbollah, Nujaba dhe Kataib Sayyid al-Shuhada, që kanë një histori të gjatë të shënjestruar të bazave amerikane në Irak dhe Siri.

Kataib Hezbollah është një nga milicitë shiite më të fshehta dhe më elitare, e cila është aleate me Iranin dhe që nga fillimi i konfliktit Izrael-Hamas në tetor. Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë shënjestruar grupin disa herë pas sulmeve ndaj trupave amerikane.

Komanda Qendrore e SHBA publikoi pamjet e bombarduesve B-1 duke u ngritur pas konfirmimit të sulmeve në Irak dhe Siri Komanda Qendrore e SHBA publikoi pamjet e bombarduesve B-1 duke u ngritur pas konfirmimit të sulmeve në Irak dhe Siri

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese