Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Vrasja e Khashoggi, Mogherini: Jo hakmarrje, dënim autorëve. Do mbrojmë lirinë e fjalës kudo në botë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vrasja e gazetarit investigativ Jamal Khashoggi, kritik i regjimit politik në Arabinë Saudite, është diskutuar sot në Parlamentin Europian.

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ka thënë gjatë fjalës së saj se Bashkimi Europian nuk do të hakmerret por do të kërkojë dënimin e autorëve të krimit të rëndë.

Mogherini tha se liria e fjalës dhe të drejtat e njeriut janë në themel të vlerave të Bashkimit Europian. Ajo u shpreh se BE do të vazhdojë të mbrojë gazetarë, aktivistë të të drejtave të njeriut, e organizata civile që rrezipkohen kudo në çdo vend të botës.

Më shumë


spot_img

spot_img