Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Vrasja e George Floyd në SHBA, familja do të dëmshpërblehet me miliona dollarë (SHUMA MARRAMENDËSE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

679d7e475b6b58c196015d66a5dd769e

Familja e George Floyd, afro-amerikanit që vdiq pas dhunës së policisë në SHBA do të dëmshpërblehet me 27 milionë dollarë.

Mediet e huaja raportojnë se Këshilli i Qytetit të Minneapolis miratoi në maj të 2020 një vendim për të dëmshpërblyer familjen e George Floyd dhe kështu çështja penale do të përfundojë në këmbim të kompensimit.

Familja e Floyd u dakordësua me vendimin për kompensim, duke deklaruar se 500.000 dollarë do të përdoren për të zhvilluar zonën tregtare, ku ndodhi incidenti që pëfundoi në mënyrë tragjike për Floyd.

46-vjeçari George Floyd humbi jetën më 25 maj të vitit të kaluar, pasi oficeri i policisë Derek Chauvin ushtroi presion me gju në qafën e tij për rreth nëntë minuta, duke i shkaktuar vdekjen.

Ai u arrestua në Minneapolis të Minesotas, nën dyshimin për mashtrim më 25 maj 2020, ndërsa Floyd vdiq në spital. Vdekja e tij shkaktoi një valë protestash në SHBA dhe zemërimin e mijërave amerikanëve.

Më shumë

spot_img
spot_img