Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
5.7kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi, Arabia Saudite shpall fajtorë 8 persona

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e4be52ba7addfc2febb983948c72638e

Arabia Saudite ka dënuar 8 persona për vrasjen e gazetarit të ‘Washington Post’ Jamal Khashoggi.

Sipas mediave vendase, 5 persona janë dënuar me nga 20 vite burgim, ndërsa 3 të tjerë janë dënuar nga 7 deri në 10 vite në qeli.

Sipas CIA-s, vrasjen e gazetarit e ka urdhëruar Princi Mohammad bin Salman, pasi Khashoggi u largua nga Arabia Saudite në vitin 2017 dhe shkruante artikuj kritikë për qeverinë dhe udhëheqësit më të lartë të shtetit.

Khashoggi u vra në konsulloatën e Arabisë Saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018, ndërsa princi saudit i ka mohuar akuzat që e lidhin atë me vrasjen e gazetarit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img