Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Vrasja e gazetares investigative në Maltë, një nga të akuzuarit vetëshpallet fajtor (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8db12abd64db01c1a9f9141b2268cb76

Vincent Muscat u vetëdeklarua sot fajtor për vrasjen e gazetares investigative në Maltë, Daphne Caruana Galizia, e cila u vra më 16 tetor të vitit 2017, në një sulm me makinë bombë.

Muscat është një nga tre burrat e akuzuar për vendosjen e bombës, por më herët nuk e ka pranuar fajësinë. Dy vëllezërit, George dhe Alfred Degiorgio, vazhdojnë të vetëdeklarohen të pafajshëm. Ata janë arrestuar që në dhjetor 2017.

Untitled-design-7_171205_200742.png

Caruana Galizia ka raportuar për korrupsionin në nivelet më të larta të Qeverisë malteze dhe është arrestuar dy herë përpara se të vritej.  

Në vitin 2019, disa ministra të Qeverisë malteze, përfshirë kryeministrin Joseph Muscat, kanë dhënë dorëheqje pas dyshimeve për lidhjet e tyre me njerëzit e përfshirë në vrasje.

Më shumë

spot_img
spot_img