Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Vrasja e ekstremistit, reagon ministria e Jashtme greke: E papranueshme humbja e një jete

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Jashtme greke ka reaguar pas vrasjes së 35-vjeçarit minoritar grek Kostandinos Kaçifa në fshatin Bularat të Dropullit.

 

Ministria e Jashtme greke kërkon hetim të plotë të ngjarjes dhe zbardhjen e rethanave.

Kaçifa, ekstremist grek i Agimit të Artë hapi zjarr ndaj uniformave blu sot gjatë festës së përvitshme ku përkujtohet lufta italo-greke. Gjatë një operacioni për kapjen e tij, ai nuk pranoi të dorëzohet ndërsa u ekzekutua nga RENEA.

“Presim nga autoritetet shqiptare zbardhjen e plotë dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe më pas të merren masat e duhura menjëherë. E papranueshme humbja e jetës së një personi në çdo rrethanë. Shprehim keqardhjen tonë për vdekjen e shtetasit grek ngushëllimet familjes së viktimës”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Ministrisë së Jashtme që drejtohet aktualisht nga kryeministri grek Aleksis Tsipras.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img