Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
52 %
1.5kmh
20 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Vrasja e Al Baghdadi, një grua ishte burimi kryesor i informacionit për operacionin kundër liderit të ISIS

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendëspresidenti i SHBA-së Mike Pence ka dhënë detaje të reja në lidhje me operacionin ushtarak amerikan për vrasjen e liderit të Shtetit Islamik.

Pence tha se ai dhe presidenti Donald Trump mësuan të enjten pasdite se ekzistonte një “probabilitet i lartë” që Al Baghdadi do të ishte në strehën e tij në provincën siriane të Idlib.

Sipas tij, presidenti Trump kishte porositur komandantët që të hartonin opsione ushtarake dhe t’ia paraqisnin atij.

Ditën e shtunë në mëngjes, kreu i SHBA kishte marrë informacionet që mundësonin operacionin e aprovuar nga Trump, shkruan Botasot, transmeton Newsbomb.al.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës irakiane tha sot se ndihmësi i Al Baghdadit në Irak u vra disa muaj më parë në perëndimin e vendit nga një sulm ajror të forcave amerikane, dhe se amerikanët kishin arrestuar gruan e tij dhe ia kishin dorëzuar autoriteteve irakiane.

Zyrtari irakian tha se gruaja ishte bërë një burim kryesor informacioni mbi lëvizjen e udhëheqësve të Shtetit Islamik dhe se autoritetet irakiane ishin në gjendje të përcaktonin koordinatat e Al Baghdadit falë saj.

Një tjetër zyrtar irakian i sigurimit tha se irakianët kohët e fundit kishin arrestuar kushëririn e Al Baghdadit, i cili gjithashtu ndihmoi me informacione rreth lëvizjes së tij.

Operacioni kundër Al Baghdadit përfshiu gjithashtu Turqinë dhe forcat kurde në Siri.

Trump tha sot se Al Baghdadi ishte vrarë në një operacion të ushtrisë amerikane në provincën Idlib.

Al Baghdadi u bë i famshëm në vitin 2014 kur shpalli “kalifatin” në pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë, ku vendosi një sundim brutal mbi afro 8 milionë njerëz dhe ishte përgjegjës për sulme të shumta terroriste në të gjithë botën.

Shtetet e Bashkuara shpallën të mposhtur “kalifatin” e Shtetit Islamik këtë vit

Artikulli paraprakShekulli
Artikulli tjetërPas ndarjes, Stresi i dedikon këngë Kejsit

Më shumë
spot_img
spot_img