Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vrasja e 4 protestuesve para Kryeministrisë, “tym i bardhë” nga Prokuroria e Tiranës: Rihapet dosja e 21 Janarit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria e Tiranës rinis hetimet për vrasjen e dy nga katër protestuesit e 21 Janarit. Mësohet se organi i akuzës së Tiranës ka rihapur dosjen për vrasjen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” të Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës.

Mbështetësit e opozitës së kohës, të Partisë Socialiste, u vranë teksa qëndronin “me duar në xhepa” përpara Kryeministrisë nga plumbat e efektivëve të Gardës së Republikës. Në ditën e përkujtimit të rënies së tyre, në 21 Janar 2021, Kryeministri Edi Rama i shpalli ata “Dëshmorë të Atdheut”.

Në 21 Janar 2021 u bënë 10 vite nga vrasja e Ziver Veizit, Hekuran Dedës, Faik Myrtajt dhe Aleks Nikës, Policia e Tiranës depozitoi kërkesë në Prokurorinë e Tiranës dhe kërkoi që të rihapeshin hetimet për ngjarjen.

Burimet bëjnë me dije se, hetimet janë rihapur vetëm për vrasjen e Aleks Nikës dhe Hekuran Dedës, si dhe plagosjen e shtetasve Fatos Mahmataj Sokrat Gode, Erald Bisha, Artes Dybeli, lia Qesko dhe llia Papa.

Kërkesat e Policisë për Prokurorinë e Tiranës:

1. Të bëhet rieksperimenti hetimor për caktimin e drejtimit të qitjes për vrasjen e shtetasve Aleks Nika dhe Hekuran Deda si dhe plagosjen e shtetasve Fatos Mahmataj Sokrat Gode, Erald Bisha, Artes Dybeli, lia Qesko dhe llia Papa.

2 Të bëhet riekspertimi i predhës së gjetur dhe sekuestruar në trupin e viktimës Aleks Nika, kjo duke i kërkuar Institutit të Policisë Shkencore nëse shkena dhe teknika kriminalistike ekzaminuese ka përparuar

3. Të bëhet ripyetja e personave që kanë dijeni kryesisht ish efektiv dhe efektiv të Gardës me sherbim në datë 21.01.2011.

4. Ripyetja e personave pjesmarrës në tubim, të afërm të viktimave dhe persona dëshmitar që kanë qenë pranë viktimave nëse kanë mësuar ndodnjë të dhënë me interes për hetimin.

5. Të bëhet rikqyrja e pamjeve filmike të tubimit të datës 21.01.2011 duke u fokusuar konkretisht ne vrasjen e shtetave Ziver Veizi, Aleks Nika dhe Hekuran Deda si dhe plagosjen e  shtetasve Fatos Mahmutaj, Sokrat Gode, Herald Bisha, Ates Dybeli, lia Qeko dhe llia Papa.

6 Të kërkohet me anë të shkresës zyrtare IPSH Tirane nëse ka laborator për ekzaminime kriminalistike ne vendet e BE- se dhe jashtë saj në gjendje të ekzaminoje predhen e nxjerrë nga trupi i Aleks Nikës

7. Si dhe veprime te tjera që mund të dalin nga kryerja e detyrave të mësipërme.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img