Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

‘Vrasëse”, Agron Tufa-Diana Çulit: Si ju zë gjumi natën?! Kërko falje publike! Diana: Ja e vërteta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një debat i ashpër u zhvillua mes drejtorit të Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit, Agron Tufa dhe shkrimtares Diana Çuli, ku Tufa e cilësoi Çulin si “Vrasëse” për reçencën së saj për gazetarët Genc Lekën e Vilson Blloshmin 42 vite më parë.

Të ftuar sonte në “Top Story”, Çuli dhe Tufa janë përballur duke diskutuar mbi situatën. Tufa këmbëngul se Diana duhet të kërkojë falje publike duke ju drejtuar, “Si të zë gjumi natën?!”.

Ndërsa Diana teksa ka rrëfyer gjithë situatën e 42 viteve më parë, u shpreh, ‘Unë nuk e ndjen aspak veten përgjegjëse. Akuza është shumë e rëndë. Nuk ju është bërë as në periudhën e diktaturës kjo akuzë që më është bërë mua”.

DEBATI DIANA ÇULI-AGRON TUFA:

E ndjeni veten përgjegjëse për të kërkuar falje?

Diana Çuli: Unë kam dalë për dy orë në emisionin e Blendi Fevziut në 2007-n, i kam kërkuar falje familjes Leka që ishte përfshirë emri im.

Kjo ngjarje ka ndodhur 42 vite më parë, dhe unë nuk e ndjen aspak veten përgjegjëse për akuzat. Akuza është shumë e rëndë. Nuk ju është bërë as në periudhën e diktaturës kjo akuzë që më është bërë mua.

Prej 23 vitesh zoti Bedri Blloshmi e ka shkruar këtë gjendje në shtyp, por se kam quajtur të drejtë të replikoja sepse e konsideroj një humbje të madhe.

Gjithashtu kam menduar se do qetësohen gjakrat, se do hapen dosjet dhe do kuptojmë çfarë ka ndodhur me të vërtetë.

Isha kryeredakrore në gazetën Dita. Në atë kohë ishte diktatura më e rënduar.

Ekspertiza Letrare ishte një detyrë për të gjithë.  Jetonim në kohën e realizimit socialist, erdhi vetëm cikli i poezisë së Genc Lekës.

Erdhi hetuesi në zyrë dhe më tha për të bërë një analizë të poezisë. Ishte detyrim ligjor për ta bërë, nëse s’e bëja unë do e bënte dikush tjetër.

Kur e lexoj sot reçencën dhe them që edhe në atë moshë kur e kam bërë kam patur maturi. Unë nuk kam thënë asnjë fjalë për propagandë, kam thënë që ka trishtim, pesimizën, etj… Unë nuk e kam dëgjuar më këtë rast. E kam dëgjuar pastaj në ‘94-n dhe thashë si ka mundësi që ata janë dënuar.

Kodi penal i asaj kohe nuk kishte dënim me vdekje për poezi. Nuk u dënuan me vdekje për vjersha dekadente.

Habitem si ju zoti Agron jeni marrë vetëm me këtë segment pasi kanë qenë dhe akuza të tjera. Nuk e quaj veten përgjegjëse për vrasjen. Unë kam thënë hapeni dosjen, por unë jam shumë e lënduar për vuajtjen që kanë hequr Genc Leka dhe  Vilson Bllomshi.

Unë nuk kërkoj falje sepse nuk e quaj veten përgjegjëse.

Agron Tufa: Ju atyre poezive mund t’u kishin dhënë një interpretim më letrar. Fjalia merr kuptim kur është e plotë jo me presje. Kam botuar dokumentin, ju mund ta kishit bërë neutrale por nuk deshët. Si ju zë gjumi pa kërkuar falje publike?

Diana Çuli: Unë mendoj si ju zë gjume juve me ato fjalë që keni përdorur, me akuzën “vrasëse” ndaj meje.  Kjo punë bëhet me institucione e jo me mendimin tuaj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img