Hapësire reklamuese

Aktualitet

Vranë Aranit Lleshin për "shtëpinë e barit", gjykata britanike dënon me shqiptarin me burg përjetë dhe mbi 25 vjet tre shokët e tij (EMRAT)

Shkruar nga Newsbomb

Katër shtetas shqiptar janë dënuar me 45 vite burg nga gjykata britanike, pasi një vit më parë kanë vrarë me thikë një bashkëkombasin e tyre, shtetasin Aranit Lleshi. Ata janë përleshur me 32 vjeçarin për një "shtëpi bari" dhe e kanë lënë të vdekur.

Ngjarja ka ndodhur majin e vitit të kaluar dhe sot, më 21 Prill, në Gjykatën e Bristol Crown në Angli autorët kanë marrë dënimet e tyre. Njëri me burgim të përjetshëm, me minimum 20 vjet në qeli, dhe tre të tjerët me 20 vite, 5 vite dhe 18 muaj.

  • Brikel Palaj, 33 vjeç, nga Heavitree Road, Plumstead, Londër (i dënuar për vrasje, me të paktën 20 vjet burg)
  • Radian Lika, 36 vjeç, nga Watkinson Court, Islington, Londër (i dënuar për vrasje, i përjetshëm me minimum 20 vjet)
  • Nikola Palaj, 29 vjeç, gjithashtu nga Heavitree Road (i dënuar për vrasje nga pakujdesia, pesë vjet)
  • Kastriot Mhillaj, 35 vjeç, pa vendbanim të caktuar (u deklarua fajtor për çrregullime të dhunshme, 18 javë)

“Ne dëshirojmë të shprehim ngushëllimet tona të vazhdueshme për familjen e viktimës, e cila ka mbetur e shkatërruar nga vdekja e tij, dhe duam të përsërisim falënderimet tona për të gjithë dëshmitarët që dhanë deklarata dhe prova në këtë rast – ndihma e tyre përfundimisht ka na ndihmoi t'i nxjerrim këta njerëz të rrezikshëm para drejtësisë", është shprehur oficeri i lartë hetues DCI Phil Walker.

[caption id="attachment_693137" align="alignnone" width="1023"] Nikola Palaj, 28 vjeç, u dënua me pesë vjet burg për vrasje nga pakujdesia[/caption]

Gjykatësi Justice Saini është shprehur në seancën e sotme se në maj të vitit të kaluar një grup shkoi për të vjedhur një "shtëpi bari" të një grupi tjetër, në Bloomfield Road. Ai tha se grupet vinin nga komuniteti shqiptar, por nuk njiheshin me njëri-tjetrin.

Brikel Palaj kishte marrë informacione se prona do të ishte bosh dhe ai dhe grupi i tij shkuan në Bristol me një "çantë për vjedhjen e kanabisit". Megjithatë, grupi i Bristolit i priste dhe u përball me Nikolla Palajn dhe e mbajti atë peng, para se të shfaqeshin anëtarët e grupit të tij.

[caption id="attachment_693139" align="alignnone" width="1189"] Shqiptari Aranit Lleshi mbeti i vdekur nga perleshja me bashkekombasit e tij[/caption]

Si rezultat, Brikel Palaj dhe Radian Lika blenë thika nga një market në Bristol dhe u rikthyen në Bloomfield Road, ku pati një përleshje të fortë me thika mes dy grupeve. Aranit Lleshi pësoi lëndime fatale dhe të tjerë u plagosën gjithashtu.

Kastriot Mhillaj e pranoi fajësinë për çrregullim të dhunshëm. Ditën e ngjarjes ai ngiste një furgon për ta përdorur për të çuar kanabis nga Bristol në Londër. Mhillaj parkoi në Bloomfield Road, përpara se dy grupe të përplaseshin. Shqiptari ka pranuar se ka qenë pjesë e një grupi që sulmonte "shtëpitë e barit".

[caption id="attachment_693140" align="alignnone" width="1120"] Radian Lika dhe Brikel Palaj u panë në kamera duke blerë thika në market[/caption]

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese