Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Votuan mbi 46% e qytetarëve, publikohen “Exit Poll-et” e para në Kosovë, Vetëvendosja merr rezultat historik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a21e2ca7256211de3d308bd672c69dd9

Ditën e sotme në zgjedhjet parlamentare në Kosovë kanë votuar mbi 46% e qytetarëve, të cilët kanë hedhur votën e tyre për të zgjedhur kryeministrin e ri të vendit.

Ndërkohë pas përfundimit të procesit të votimit është publikuar edhe “Exit Poll-i” i parë nga PIPO, Instituti i Prishtinës për Studime Politike.

Sipas këtij “Exit Poll-i” Lëvizja Vetëvendosje me kandidat për kryeministër Albin Kurtin ka marrë numrin më të madh të votave, pasi është votuar nga 41.8% e qytetarëve, që përkthehet në 52 deputetë.

Në vendin e dytë qëndron PDK me 16.5% të votave, ose 20 deputetë. LDK ka marrë 19 mandate, ose e thënë ndryshe 15.2% të votave.

AAK e Ramush Haradinaj ka marrë 7.2% të votave dhe sipas këtij rezultati do të ketë 9 deputetë në parlamentin e Kosovës.

Duke u bazuar në këto rezultate, Vetevëndosjes do t;i duhet të bëjë një koalicion për të formuar qeverinë, pasi qeveria e re duhet të ketë të paktën 61 deputetë.

Screenshot_10.png

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img