Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Votojnë për herë të parë, deri më tani regjistrohen 32 mijë emigrantë me të drejtë vote

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

44027cfc54612c706a6b3414cfa03ec9

Në zgjedhjet e 25 prillit do të votojnë për herë të parë edhe emigrantët shqiptarë që jetojnë në shtete të ndryshme të botës.

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në një raport të fundit thotë se deri më tani janë regjistruar 32 mijë emigrantë me të drejtë vote.

Në projektvendimin e fundit mbi “rregullat për regjistrimin e zgjedhësve nga jashtë vendit për zgjedhjet e kuvendit” që ende është në konsultim, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka të detajuar se si emigrantët shqiptarë do të mund të votojnë në zgjedhjet e 25 prillit.

Për të votuar në zgjedhjet e 25 prillit, emigrantët do të duhet të regjistrojnë adresën e banimit, që është edhe kriteri i parë për të votuar, me regjistrimin e adresës së banimit që mund të bëhet në portalin E-Albania.

Emigrantët duhet të pajisen edhe me dokumentacionin e votimit nga jashtë, ndaj parashikohet që KQZ të ngrejë një sistem teknologjik për të regjistruar kërkesat e tyre. Identifikimi i emigrantëve do të bëhet përmes të dhënave personale dhe familjare dhe përmes identifikimit me “Face ID”.

Regjistrimi i shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit duhet të ndodhë deri në 2 muaj para zgjedhjeve, ndërsa lista e plotë e emigrantëve që do të votojnë do të bëhet publike 50 ditë para zgjedhjeve.

Më shumë

spot_img
spot_img