Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Votimi historik për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8d11553b6d9a8b3195c238f4f6fe1967

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një bisedë telefonike me homologun e tij në Pralamentin maqedonas, Talat Xhaferin, pas votimit për ndryshimin e emrit në Maqedonia e Veriut.

Faktor vendimtar për arritjen e marrëveshjes ishin dy deputetët shqiptarë të Lëvizjes Besa, gjë të cilën Ruçi ia ka theksuar homologut Xhaferi ndërsa ka velërsuar dhe lidershipin e këtij të fundit, si përcaktues në Maqedoninë e Veriut.

‘Lidershipi juaj dhe deputetët shqiptarë janë përcaktues të Maqedonisë së Veriut. Maqedonia e Veriut, vizion e kontribut për paqen e stabilitetin rajonal. Maqedonia e Veriut, vullnet popullor për integrimin në BE dhe NATO. Shqipëria, fqinje, mbështetëse dhe partnere e Maqedonisë së Veriut’, mësohet të jetë shprehur Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img