Vorioepiriotët kërkojnë llogari: Pse Athina nuk reagon kundër Tiranës për Sarandën e Himarën

Publikuar tek: politike, më 11:46 17-01-2016 Vorioepiriotët kërkojnë llogari: Pse Athina nuk reagon kundër Tiranës për Sarandën e Himarën

Shoqata Kombëtare e Epirit të Veriut 1914, ka dërguar një letër duke i kërkuar llogari shtetit grek, përse ai nuk reagon kundër Tiranës, për shkak të pronave të Sarandës dhe Himarës.

Vorioepiriotët kanë shkruajtur tek kjo letër se disa prona të grekëve në Sarandë dhe në Himarë janë marr nga shteti Shqiptar, i cili i ka dhënë tek njerëzit e tij dhe sidomos tek myslimanët shqiptar.

Ata thonë se këto raste dolën në sipërfaqe që në momentin kur Sali Berisha kishte një konfrontim të hapur me Edi Ramën për këtë temë dhe kërkojnë nga shteti grek të reagojë kundër Tiranës.

Marrësit e kësaj letre janë Ministria e Jashtme greke, Presidenti i Republikës greke, Kryeministri i Greqisë, palët e Parlamentit grek, deputetët e pavarur, Eurodeputetët e Greqisë dhe të Qipros.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010890007019043
array(1) { ["section"]=> string(97) "vorioepiriotet-kerkojne-llogari-pse-athina-nuk-reagon-kunder-tiranes-per-saranden-e-himaren-30215" }