Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
77 %
1kmh
65 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
19 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Voltana Ademi plas bombën në konferencë të jashtëzakonshme: Punonjësit e bashkisë u kërcënuan nga policë civilë

spot_img

Lajme të ngjashëm

34c731d5920ca7db8686dc4d231df502

Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi ka dalë në një konferecë të jashtëzakonshme për shtyp, ku ka treguar se si disa punonjës të bashkisë së Shkodrës janë shantazhuar nga disa policë civilë.

Sipas Ademit, ky është një provokim i rëndë që i bëhet vetë qytetarëve të lirë e të ndershëm të Shkodrës, per shkak se nisen zbatimin e dekretit të Ilir Metës per anullimin e zgjedhjeve. 

Në këtë mënyrë, Ademi shprehet e vendosur të zbatojë dekretin e Presidentit të Republikës për shfuqizimin e datës 30 Qershor.

Fjala e plotë:

Ne ushtrim te detyres se vet ligjore, punonjesit e sherbimit te Bashkise Shkoder, ne objektin Pallati i Sportit “Qazim Dervishi”, ne zbatim te detyres se tyre funksionale, kane vijuar punen normale per sherbimin dhe ruajtjen e objektit ne pronesine dhe administrimin e Bashkise Shkoder.

Gjate ushtrimit te detyres, punonjesit e siperpermendur, diten e sotme, jane shantazhuar nga disa persona civil, qe jane prezantuar si punonjes se Policise se Shtetit.

Ata nder te tjera i kane kerkuar verbalisht, qe ne oren 15.30 te paraqiten ne zyren e oficeres se policise gjyqesore- OPGJ, Suela Gerxhaliu.

Ky eshte nje veprim i paligjshem dhe qe nxit konflikt.

Ky eshte nje veprim qe i trajton zyrat e shtetit si sekretar privat te Edi Rames dhe punen shteterore si pune partie.

Nese organi i prokurorise ka ndonje kerkese ligjore lidhur me veprimtarine e Bashkise Shkoder, i kerkoj zyrtarisht te na informoje sipas procedurave te percaktuara qarte.

Nese personat civil te prezantuar si punonjes policie, kane keqperdorur emrin e prokurorise, i bej thirrje OPGJ-se, Suela Gerxhaliu, te zbatoje menjehere ligjin dhe te marre nen pergjegjesi penale personat qe kane abuzuar me detyren, nen emrin e saj.

Bashkia Shkoder eshte e vendosur te zbatoje ligjin dhe i kerkon Policise dhe sipas rastit prokurorise, te ndale menjehere provokimin, ndaj Bashkise Shkoder. Nxitja e konfliktit nga vartesit e Edi Rames nuk i sherben stabilitetit te vendit.

Cenimi dhe shanatzhimi i Bashkise se Shkodres, eshte provokim i rende qe i behet vete qytetareve te lire e te ndershem te Shkodres, qe e duan dhe jane te vendosur per te mbrojtur demokracine.

Si Kryetare e Bashkise se Shkodres jam e vendosur te zbatoj Dekretin e Presidentit te Republikes per shfuqizimin e dates 30 Qershor.

Asnje kercenim, nuk me ndal, as mua dhe as koleget e mi ne te gjithe Shqiperine, qe te veprojne ne respekt te ligjit dhe shtetit te se drejtes. Shtetin personal, me institucione personale, Edi Rama nuk ka per ta ndertuar dot ne Shkoder.

Më shumë

spot_img