Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Vodhën 1.7 milionë euro energji elektrike, shteti shkatërron mijëra pajisje “bitcoin” me rrul

spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 1 mijë pajisje që shërbejnë për prodhimin e kriptomonedhave “bitcoin” janë shkatërruar nga shteti në Malajzi, shkruan newsbomb.al. Këto pajisje ishin kapur nga Policia pas disa aksioneve në periudhën shkurt-prill.

Tetë persona janë arrestuar nga autoritete nën dyshimin se kanë vjedhur rreth 1.7 milionë euro energji elektrike për të prodhuar kriptomonedhat. “Veprimet e tyre janë të rrezikshme për jetën dhe pronën njerëzore pasi ato mund të shkaktojnë ndërprerje të energjisë”, ka thënë një agjent i Policisë.

Pajisjet që të gjitha kapnin vlerën e 1 milion eurove, u nxorën në parkingun e Policisë dhe u shtypën me një rrul të madh.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img