Tirana
moderate rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
60 %
1kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
25 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
22 °
E martë, 27 Shtator, 2022

Vlora nuk gjen qetësi, pas Karaburunit edhe Radhima në “luftë” me flakët, zjarri po përhapet me shpejtësi afër banesave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër vatër zjarri është riaktivizuar në fshatin Radhimë të Vlorës.

Burime për mediat bëjnë me dije se vatra e zjarrit ndodhet në afërsi të fshatit dhe menjëherë zjarrfikëset janë nisur drejt zonës për neutralizimin e flakëve.

Prej ditësh, vendi jonë po përballet me një situtatë të rëndë për shkak të zjarrëve të cilët kanë “pushtuar” vendin.

Aktualisht në të gjithë vendin janë 6 vatra aktive, teksa dy janë shuar tërësisht, ndërsa një është izoluar.

Zjrri në Gadishullin e Karaburunit vijon të jetë akttiv, ndërkohë në këtë zonë operacioni i forcave shtarake është ndërprerë pasi rrezikohej jeta e qytetarëve.

Shkak është bëre era tepër e fortë që shtyn tymin në drejtim të zjarrfikësve dhe ushtarëve, duke rrezikuar të shkaktojë asfiksi.

Prefekti i Vlorës Flamur Mamaj, u shpreh më herët se situata është e rrezikshme, dhe për momentin operacioni do të ndërpritet, deri në një vendim të dytë nga Shtabi i Emergjencave Civile.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img