Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Vlen 150 mijë paund, gjendet një kapale e Napoleon Bonapartit

spot_img

Lajme të ngjashëm

100 mijë deri në 150 mijë paund. Kaq vlen një kapale e Perandorit francez Napoleon Bonaparti, e cila është gjetur së fundmi në një shtëpi ankandesh. Pas analizave specifike dhe atyre të ADN, është vërtetuar se kapelja i përket Bonapartit.

Pronari aktual e gjeti atë në një shtëpi të vogël ankandesh gjermane, pa e ditur në fillim se mund t’i përkiste Napoleonit. Pastaj disa detaje e intriguan dhe ai filloi të hetojë, derisa objekti iu nënshtrua testeve më specifike dhe më të sakta në dispozicion.

Veçantia e rrugës që ka përshkuar ky objekt, është e ndryshme nga origjina e kapelave të tjera të Napoleonit në qarkullim, dhuruar nga familje fisnike të lidhura me perandorin, ose nga ushtarë që i kishin mbledhur në fushën e betejës. Për momentin vlerësohet se vlen midis 100 mijë dhe 150 mijë Paund.

Kapele të tjera të Napoleon Bonapartit janë shitur për 1 milion stërlina.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img