Tirana
clear sky
7 ° C
7 °
7 °
70 %
1.5kmh
0 %
Sht
8 °
Die
17 °
Hën
19 °
Mar
17 °
Mër
12 °
E diel, 11 Prill, 2021
spot_img

Vjosa Osmani, presidentja e re e Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vjosa Osmani është Presidentja e re e Kosovës. Seanca në Kuvend është mbajtur dje pasdite dhe pas raundit të tretë ajo ka mundur të ftiojë. në Kuvendin e Kosovës.

Në 2 raundet e para Osmani nuk arriti të sigurojë votat e mjaftueshme, në raundin e tretë ajo ka arritur të fitojë me 71 vota ndaj kandidatit tjetër Nasuf Bejta, duke u zgjedhur në krye të shtetit për 5 vitet e ardhshme.

Ajo është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës në katër mandate, duke u bërë gruaja më e votuar në histori të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë si dhe politikania e dytë më e votuar në zgjedhjet parlamentare.

Më 3 shkurt 2020, Vjosa Osmani u zgjodh kryetarja e parë grua e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ndërsa në 5 nëntor 2020, ajo ishte Presidente në detyrë e Republikës së Kosovës, pas arrestimit të Hashim Thaçit.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img