Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Vjosa Osmani: Nëse Serbia kalon kufirin e Kosovës, do përballet me ushtarët amerikanë! E provuan në ’99, nuk dëshirojnë ta bëjnë përsëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, thotë se nëse Serbia tenton të kalojë territorin e Kosovës, ata do të përballen me ushtarët amerikanë dhe ata të NATO-s. Sipas saj, serbët e provuan këtë në vitin 1999 dhe nuk dëshirojnë ta bëjnë përsëri.

Më tej, Osmani është shprehur se Serbia e ka zgjedhur rrugën e saj, me Rusinë dhe Bjellorusinë. Kjo, është shprehur ajo vjen në një kohë që vendet e tjera të rajonit stërviten krah trupave amerikane dhe atyre të NATO-s në Ballkan.

“Është e qartë se ushtria serbe e sheh Rusinë si aleatin e saj kryesor për sa i përket bashkëpunimit ushtarak, por edhe të politikës së asaj ekonomie. Ata e tregojnë atë hapur. Ndërsa vendet në rajon, të tilla si ne ose Kroacia, zhvilluan stërvitjen “Defender Europe 21″ së bashku me NATO dhe Shtetet e Bashkuara, Serbia organizoi stërvitje ushtarake me Rusinë në të njëjtën kohë.

Kohët e fundit mund të shohim se si ata organizojnë stërvitje ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë, gjë që tregon orientimin e tyre.

Nuk jam e sigurt se çfarë kanë në mendje kur bëhet fjalë për retorikën që ata përdorin, por unë di një gjë shumë mirë: nëse ata kalojnë kufirin me Kosovën ata do të takohen me ushtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe anëtarët e tjerë të NATO-s. Ne nuk jemi vetëm dhe Serbia e di mirë këtë! Ata u përpoqën ta bënin atë një herë në 1999. Nuk mendoj se ata do të dëshirojnë të provojnë përsëri!”, është shprehur Osmani.

Më shumë

spot_img
spot_img