Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
42 %
4.6kmh
0 %
Sht
31 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Vizitë historike e kryeministrit japonez në Pearl Harbor, Obama: Aleanca jonë s’ka qenë kurrë më e fortë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan, Barack Obama vlerësoi sot forcën e aleancës mes SHBA-së dhe Japonisë, pasi i bëri homazhe, bashkë me kryeministrin japonez, Shinzo Abe viktimave të Pearl Harbor, në arqipelagun e Havait, 75 vite pas sulmit që tronditi Amerikën.

albsig

spring

“Aleanca jonë kurrë nuk ka qenë kaq e fortë”, deklaroi Obama, që do të largohet nga Shtëpia e Bardhë më 20 janar.

“Karakteri i një vendi shihet në luftë, por ai formohet gjatë paqes”, vazhdoi ai.

“Shpresoj që, sëbashku, ne do t’i dërgojmë një mesazh botës, sipas të cilit ka më shumë për të fituar duke bërë paqe se sa luftën dhe se pajtimi sjell më shumë se sa hakmarrja”, theksoi Obama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img