Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
33 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vizitat maratonë të Metës, Kreu i Kuvendit më pak se 1 javë në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bbe11d3925a504f1e968f0577ec5d463

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ndodhet sot (10.12) në Berlin ku po merr pjesë në punimet e  Kongresit të Partisë Socialdemokrate Gjermane (SPD). Kjo vizitë e Metës në Gjermani vjen vetëm 6 ditë pasi ai ishte kthyer nga i njejti vend.

Në dy javët e fundit, Meta ka zhvilluar disa vizita që mund të konsiderohen maratonë për nga kohëzgjatja e tyre.

Më 25 nëntor ai udhëtoi drejt Italisë për t’u takuar me homologët e tij dhe më pas u nis drejt Gjermanisë për t’u kthyer në Shqipëri pas 9 ditësh, më 3 dhjetor.

Por, vetëm 6 ditë pasi u kthye nga Gjermania, Meta është nisur sërish sot drejt Berlinit dhe momentalisht nuk dihet nëse edhe kjo vizitë do të zgjasë sa ajo e para pak ditësh.

Në 9 ditë takime në Itali dhe Gjermani, vizita më e suksesshme mund të konsiderohet ajo në Romë, ku Meta u prit nga Presidentja e Dhomës së Deputetëve, Laura Boldrini dhe Presidenti i Senatit të Italisë, Pietro Grasso. Sa i përket vizitës në Gjermani, gjatë qëndrimit atje kreu i Kuvendit të Shqipërisë takimin e nivelit më të lartë e zhvilloi me Zv. Presidentin e Parlamentit Gjerman, Johannes Singhammer, ndërsa takimet e tjera ishte me zyrtarë lokalë apo përfaqësues të partive politike gjermane.

Lexo edhe: Meta në Berlin takohet me ish-Kancelarin e Gjermanisë, Gerhard Schröder

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img