Hapësire reklamuese

Politikë

Vizita në Turqi, Rama e nis ditën me fotoalbumin e mikpritjes vëllazërore në Ankara

Shkruar nga Newsbomb

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me disa foto nga mikpritjes vëllazërore në Ankara, Turqi, ku u takua me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

“MIRËMËNGJES  dhe me fotoalbumin e mikpritjes vëllazërore në Ankara, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama në postimin e tij në rrjetet sociale.

Rama është pritur me ceremoni të lartë shtetërore nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Nga pamjet e publikuara u pa teksa makina me të cilën kreu i qeverisë shqiptare po udhëtonte u shoqërua nga kuajt deri në hyrjen e Presidencës, aty ku dhe Erdogan ishte duke e pritur.

Gjatë këtij takimi Shqipëria dhe Turqia nënshkruan në Ankara marrëveshjet dhe memorandumet për përforcimin e bashkëpunimit të dy vendeve.

Foto nga nenshkrimi i marreveshjeve Foto nga nenshkrimi i marreveshjeve

Marrëveshjet e nëshkruara mes Shqipërisë dhe Turqisë janë:

  1. Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Republikës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Mjedisit, Urbanizimit dhe Ndryshimeve -Klimatike të Republikës së Turqisë për bashkëpunim ne fushën e mjedisit.
  2. Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Republikës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Bujqësisë dhe Pyjeve të Republikës së Turqisë për menaxhimin e qëndrueshëm të pyjeve dhe zonave të mbrojtura.
  3. Marrëveshje ndërmjet KM të RSH dhe Qeverisë së Republikës së Turqisë mbi statusin e zyrës së koordinimit të programit TIKA Tirana.
  4. Marrëveshje kuadër ushtarake ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Turqisë.
  5. Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Qeverisë së RSH dhe Qeverisë së Republikës së Turqisë në Fushat e Medias dhe Komunikimit për komunikimin dhe informimin publik.
  6. Protokoll Bashkëpunimi midis Korporatës Turke të Radio Televizionit dhe Radio Televizionit Shqiptar

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese