Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Viti i ri kinez, myslimanët detyrohen të konsumojnë mish derri dhe alkool

spot_img

Lajme të ngjashëm

3db89ec00f1db07255ac7b1cf96ce892

Myslimanët në rajonin e largët perëndimor të Kinës, janë detyruar të hanë mish derri dhe të pinë alkool gjatë festës së vitit të ri kinez.

Njerëzit thanë se ishin të ftuar në darka kineze të Vitit të Ri ku u shërbyen mishi i derrit dhe alkooli. Zyrtarët kinezë kërcënuan se do t’i dërgonin në ‘kampet e ri-arsimimit’ nëse refuzuan të merrnin pjesë.

Në rrjet qarkulluan disa foto ku tregonin një zyrtar kinez që vizitonte familjet myslimane në qytetin Yining dhe shpërndante mish derri të papërpunuar të hënën, në prag të Vitit të Derrit.

 

Artikulli paraprakGazeta shqiptare
Artikulli tjetërStandard

Më shumë

spot_img