Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vijon “beteja” për ujin, banorët e Lumasit përleshen fizikisht me policinë: Kape gruan time me dorë dhe do e shohim…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Banorët e fshatit Lumas në Kuçovë po vijojnë protestat kundër shfrytëzimit të ujit të burimit të Sinecit për ndërtimin e një ujësjellësi.

Edhe protesta e ditës së sotme është shoqëruar me tensione dhe përplasje fizike me policinë.

Ata janë konfliktuar fizikisht me uniformat blu, pasi kanë tentuar të kalojnë kordonin dhe të ndalojnë punimet që po kryente firma zbatuese për hapjen e kanalit.

“Kape gruan time me dorë dhe do e shohim, turp të keni tërhiquni se nuk e bëni dot me forcë”, dëgjohet të thuhet nga një prej qytetarëve gjatë tensioneve me policinë.

Prej afro 20 ditësh, banorët e kësaj zonë kanë bllokuar rrugën duke mos i lejuar mjetet e firmës kontraktuese që të vijojnë punimet për ndërtimin e ujësjellësit të ri në burimin e Sinecit.

Ata kundërshtojnë projektin e bashkisë pasi sipas tyre uji i këtij burimi përdoret nga fshatarët për vaditjen e tokave bujqësore.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img