Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

Vijojnë shifrat e larta të infektimeve nga Covid, tre persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2975 testime, nga të cilat kanë rezultuar 808 persona të infektuar me Covid.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, bëhet me dije se fatkeqësisht tre persona kanë humbur jetën, ndërkohë 763 të tjerë kanë arritur të shërohen.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2075 testime, 808 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 763 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2075 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 808 qytetarë, në këto bashki:

267 në Tiranë, 78 në Fier, 57 në Durrës, 32 në Lushnje, 27 në Elbasan, 25 në Sarandê, 23 në Vlorë, 20 në Gjirokastër, nga 18 qytetarë në Lezhë, Kamëz, Devoll, Berat, nga 16 qytetarë në Shkodër, Kavajë, nga 13 qytetarë në Divjakë, Korçë, 11 në Mallakastër, 10 në Vorë, nga 9 qytetarë në Patos, Himarë, Libohovë, Skrapar, Peqin, nga 7 qytetarë në Pogradec, Dimal, Kuçovë, 6 në Roskovec, 5 në Gramsh, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Shijak, Krujë, Dibër, Librazhd, nga 3 qytetarë në Has, Mirditë, Kurbin, Tepelenë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Kukës, Mat, Selenicë, Delvinë, Maliq, Poliçan, Cerrik,  nga 1 qytetar në Tropojë, Klos, Finiq.

 

Janë 7,638 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 26 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetar nga Durrësi të moshave 78-88  vjeç, një qyterar nga Fieri 80 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

 

Janë shëruar 763 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,950 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (5 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            808

Të shëruar në 24 orë          763

Të shtruar në spitale            26

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     2075

 

Testime totale               1,927,660

Raste pozitive                  316,145

Raste të shëruara              304,950

Raste Aktive                        7,638

Humbje jete                         3,557

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                3,792

Fier                                                          748

Durrës                                643

Vlorë                                     498

Elbasan                                386

Korçë                               348

Gjirokastër                           294

Lezhë                               252

Shkodër                                              261

Berat                                                 218

Dibër                                140

Kukës                                 58

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img