Videoskandali/ Të blesh (pa) drejtësinë me euro tek gjyqtarët dhe prokurorët

Publikuar tek: aktualitet, më 21:57 31-01-2017

Disa gjyqtarë u bënë sot “viktima” të vetting-ut, pasi paraqitën dorëheqjen në afatin e fundit të deklarimit të pasurive. Por të tjerë, që i kanë shpëtuar kësaj faze, kanë rënë “viktima” të kameras së fshehtë të “STOP”.

Gjyqtarja e Elbasanit, Pajtime Fetahu, me 2000 euro merr përsipër të nxjerrë me minimunin e dënimit, personin në paraburgim Kristjan Leka. Kamera sjell me zë dhe figurë nga pazari e deri te dorëzimi i parave.

Gjyqtarja merr përsipër, që përveç vendimit të trupit gjykues, “ta rregullojë” edhe me prokuroren, që kjo e fundit të mos bëjë rekurs. Gjyqi shtyhet, pasi prokurorja Ermira Tafani është pa qejf, por edhe zëvendësuesi Neritan Hoxha, nuk lëviz nga e njëjta skemë. Gjyqtarja Pajtime Fetahu thotë, se për prokurorinë duhen 1500 euro të tjera dhe i paraburgosuri Kristjan Leka shijon lirinë e blerë me valutë.

Pas pamjeve të publikuara ku punonjësi i Institucionit të Ekzekutimeve të Vendimeve Penale IEVP Peqin, komisar Behar Kola me detyre Përgjegjës i Grupit te Sigurisë dhe Shoqërimit shfaqet duke marre ryshfet, ka reaguar menjëherë drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve.

Në një njoftim për mediat thuhet se Drejtori i Pergjithshem i Burgjeve Miklovan Kopani urdhëroi pezullimin e menjëhershëm të punonjësit Behar Kola, si dhe kërkoi nisjen e menjëhershëm te procedurës së shkarkimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Reagon QSUT pas videoskandalit të publikuar në media ku mjekët merrnin ryshfet për operacionin
Parashikimi i motit për ditën e sotme, ja si do të variojnë temperaturat »
Article Logic
Execution time: 0.013766050338745
array(1) { ["section"]=> string(79) "videoskandali-te-blesh-pa-drejtesine-me-euro-tek-gjyqtaret-dhe-prokuroret-67287" }