Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

VIDEO/ Vullkani çliron gaz toksik, jepet alarmi në Filipine dhe shpërngulen banorët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një alarm për shpërthimin e një vullkani është dhënë në Filipine, pasi një nga vullkanet më aktive ka çliruar gaz toksik, i cili është mjaft i rrezikshëm.

Vullkani 50 metra larg Manilës ka çliruar gaz toksik prej më shumë se një jave, i cili mund të jetë i rrezikshëm për më shumë se 300,000 banorë atje, ndërsa smogu mbizotëroi mbi kryeqytetin e Filipineve dhe zonat përreth.

Vullkani Taal, i vendosur në mes të një liqeni, është një nga më aktivët në Filipine. Të paktën 2,400 banorë të afërt me pellgun e fshatit janë zhvendosur në zona më të largëta.

Ndërsa në ditët në vijim pritet të ketë dhe largime të tjera të popullatës për shkak të rrezikut të shpërthimit të vullkanit.

Më shumë

spot_img
spot_img