Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
29 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

VIDEO LIVE/ Asteroidi i rrezikshëm do të kalojë sot afër Tokës: Sa të rrezikuar jemi?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një asteroid i rrezikshëm do të kalojë afër Tokës ditën e sotme. Madhësia e tij e vlerësuar është rreth 3,280 këmbë (rreth 1 km ose 6 milje), rreth 2 herë më e lartë se Empire State Building.

Ai klasifikohet si një asteroid potencialisht i rrezikshëm për shkak të madhësisë së tij dhe fluturimeve relativisht të afërta të planetit tonë.

Një asteroid i kësaj madhësie kalon afër Tokës afërsisht çdo 600,000 vjet. Sipas mediave të huaja asteroidi i emëruar  1994 PC1 nuk pritet të godasë planetin tonë, por do të vijë brenda rreth pesëfishit të distancës midis planetit tonë dhe Hënës.

Afrimi më i afërt me Tokën ndodh më 18 janar 2022, në 4:51 pasdite

Kur të jetë më afër Tokës, shkëmbi hapësinor pritet të udhëtojë me një shpejtësi prej rreth 45,000 milje në orë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img