Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

VIDEO: Ky është muri antik që u zbulua dhe u shkatërrua, gjatë gërmimeve për parkingun nëntokësor në Gjirokastër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një mur i madh antik është zbuluar gjatë gërmimeve për parkingun nëntokësor në qytetin e Gjirokastrës.

Gërmimet janë duke u kryer në sheshin “Çerçiz Topulli” të qytetit, duke nxjerrë në pah edhe murin që besohet se ka patur rol fortifikues dhe i përket periudhës së mesjetës.

albsig

spring

Në video duket qartë se muri është tepër i gjatë dhe i gjerë, por në disa pjesë të tij është shkatërruar, ndoshta nga makineritë e rënda që kanë gërmuar dherat.

Pak ditë më parë, po në këtë vend, u zbulua një pus i rëndësisë së veçantë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img