Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

VIDEO/ Katastrofa e zjarreve në Turqi, evakuohen banorët e 6 qyteteve që rrezikohen nga flakët “gjigante”, mbi 2 mijë shtëpi të djegura në Antalya

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej tre ditësh Turqia po përjeton situatën e rëndë të zjarreve të cilat kanë shkaktuar dëme të mëdha dhe 4 të vdekur. Autoritetet kanë dhënë urdhër për evakuimin e banorëve të 6 qyteteve e dhjetërave fshatrave të cilat janë të rrezikuara.

Flakët gjigante vetëm në Antalya kanë djegur 2300 shtëpi e ndërtesa të tjera, ndërsa 52 helikopterë kanë ndërhyrë nga ajri duke hedhur ujë mbi vatrat e zjarrit. Autoritetet po hetojnë origjinën e dyshimtë të flakëve.

Thuajse në të gjitha qytetet e Turqisë po lajmërohen e regjistrohen vullnetarë për të shkuar në “luftë” kundër zjarrit.

Populli është i zemëruar ndaj qeverisë Erdogan, që sipas tyre nuk ka avionët e nevojshëm për shuarjen e zjarrit që i duhen vendit, ndërsa nga ana tjetër mund të reklamojë anije kozmike dhe dronë.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img