Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

VIDEO/ Gazetarja e famshme e CNN u tregon shikuesve për diagnozën e saj me kancer të vezoreve: Po prek miliona gra nëpër botë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetarja e njohur e CNN, Christiane Amanpour u tha shikuesve të hënën se ajo është diagnostikuar me kancer të vezoreve.

“Unë kam kryer një operacion të madh dhe të suksesshëm për të hequr një pjesë të vezoreve, dhe tani po kaloj disa muaj kimioterapi për prognozën më të mirë të mundshme afatgjate dhe kam besim,” tha Amanpour në fillim të programit të saj të përditshëm televiziv.

Amanpour, 63 vjeçe, është një nga gazetaret më të njohura në botë, pjesërisht për shkak të pasqyrimit të saj të patrembur të konflikteve ndërkombëtare. Ajo ka qenë jashtë ekranit për katër javët e fundit për shkak të diagnozës dhe operacionit.

Në njoftimin e saj në kohë reale, Amanpour vuri në dukje se kanceri i vezoreve është shumë i zakonshëm, duke prekur “miliona gra në të gjithë botën”.

Duke folur nga shtëpia e saj në Londër, Amanpour tha se ndihet “me fat që ka sigurim shëndetësor përmes punës dhe mjekëve të pabesueshëm që po më trajtojnë në një vend si ky nga, natyrisht, NHS e shkëlqyer”, duke iu referuar Shërbimit Kombëtar të Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar.

Pasi foli për operacionin dhe kimioterapinë e saj, Amanpour tha, “Unë po jua tregoj këtë në interes të transparencës”. Ajo tha se dëshironte të “nxisë gratë të edukojnë veten e tyre mbi këtë sëmundje; të marrin të gjitha kontrollet dhe skanimet e rregullta që mundeni; të dëgjoni gjithmonë trupat tuaj; dhe natyrisht të siguroni që shqetësimet tuaja të ligjshme mjekësore të mos hidhen poshtë ose zvogëlohen”.

Amanpour falënderoi gjithashtu stafin e programit të saj dhe Bianna Golodryga, analistin e çështjeve globale të CNN, i cili zëvendësoi “Amanpour” për katër javët e fundit.

Më shumë

spot_img
spot_img