Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

VETTINGU/ Skadon afati i formularëve, 44 policë kërkesë për dorëheqje

spot_img

Lajme të ngjashëm

10693ae6c88a4f6b05a6678113dfd6a5

Ditën e djeshme përfundoi afati i dorëzimit të formularëve të Vettingut për Policinë e Shtetit.

Nga qarku i Tiranës janë dorëzuar 2256 formularë ndërsa 44 punonjës kanë bërë kërkesë për dorëheqje.

Ditën e djeshme, zv.ministri i Brendshëm Juliajn Hodaj tha se Korça e Berati janë dy qarqet që mbaruan më shpejt procesin e dorëzimit.

Sipas Hodajt janë dorëzuar mbi 95% përëqind e formularëve në të gjithë vendin ndërsa qarku i Tiranës vazhdon edhe në orët e fundit të skadimit të afatit, dorëzimin.

Mbi 11 mijë efektivë të policisë do të hyjnë së sitën e vettingut, një proces kaq shumë i diskutuar.

Procesi mbështetet në tre kritere: pastërtia e figurës, pasuria dhe aftësitë profesionale. Në vlerësim do të kalojnë të gjithë punonjësit duke nisur nga titullari, deri tek punonjësi më i thjeshtë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img