Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

VETTINGU/ KPK SHKARKON prokurorin e Tiranës, të zgjedhurin e ARTA MARKUT

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurori i ri i Tiranës, Dritan Rreshka, i emëruar disa muaj më parë nga kryeprokurorja, Arta Marku, u përball me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

albsig

KPK vendosi të shkarkojë nga detyra prokurorin i cili nuk kalon vettingun.

Drejtuesi i Komanduar në Prokurorinë e Përgjithshme u shkarkua nga detyra sipas një vendimi të sapodhënë nga komisioni i KPK përbërë nga Valbona Sanxhaktari, Etleda Çiftja dhe Xhensila Pine.

Sipas raporteve, rezulton se Dritan Rreshka ka bërë deklarim të pasaktë pasurie.  

Drejtuesi i Komanduar në Prokurorinë e Përgjithshme zotëron dy katet e një banese të ndërtuar me të ardhurat nga puna dhe nga emigracioni. Mirëpo, sipas raportit të KPK, për këtë ka mospërputhje të sipërfaqes me vlerën. 

I zgjedhuri i Arta Markut nuk e kalon kështu procesin e vettingut.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img