Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
57 %
3.1kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Veton Surroi: I kërkova Colin Powell në vitin 2001 të lironte të burgosurit kosovarë që mbaheshin në Serbi, të gjithë u kthyen në shtëpi, mes tyre edhe Albin Kurti

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Publicisti kosovar Veton Surroi ka treguar me anë të një psortimi në rrjetet scoiale se si i kishte kërkuar ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit, Colin Powell, të lironte të burgosurit politikë kosovarë që mbaheshin në burgjet e Serbisë.

Ai thotë se Powell bëri të mundur që të gjithë të burgosurit të ktheheshin në shtëpitë e tyre, mes të cilëve ishte edhe kryeministri i sotëm i Kosovës, Albin Kurti.

Kujtojmë se ish-Sekretari Amerikan i Shtetit, Colin Powell, ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 84 vjeçare për shkak të komplikacioneve të koronavirusit.

I kërkova Sekretarit Powell në 2001 të ndihmonte me pengjet kosovare dhe të burgosurit politikë të marrë nga Serbia në luftën e vitit 1999. SHBA e bëri atë një çështje në marrëdhëniet me Serbinë. Të gjithë të burgosurit u kthyen në shtëpi, përfshirë kryeministrin aktual Kurti. Faleminderit të madh përsëri Gjeneral dhe U Prehsh në Paqe”, shkruan Surroi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img