Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Vetëvendosja dhe Albin Kurti marrin fitoren historike në Kosovë, sigurojnë më shumë vota edhe se LDK e Ibrahim Rugovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc35b306a95ab8748eef8440a0d2671f

Ende nuk ka përfunduar procesi i numërimit të votave në Kosovë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën ditën e djeshme, por Vetëvendosje ka arritur një rekord historik.

Partia e kryesuar nga Albin Kurti ka arritur të marrë numrin më të madh të votave që ndonjë parti ka siguruar ndonjëherë në Kosovë, duke kaluar edhe LDK-në e ish-presidentit Ibrahim Rugova në zgjedhjet e vitit 2001.

Deri më tani Vetëvendosje ka arritur të sigurojë 47.88% të votave të numëruara, ose e thënë ndryshe 376.957 vota, ndërsa LDK në vitin 2001 kishte arritur të merrte 359.851 vota.

Teksa pritet vetëm numërimi i votave të diasporës, Albin Kurti dhe Vetëvendosje janë shpallur fituesit e zgjedhjeve në Kosovë, ndërkohë që pritshmëritë janë që me votat e mbetura VV të arrijë të marrë më shumë se 51% të votave në total, duke i dhënë mundësinë të qeverisë e vetme, pa patur detyrimin të bëjë koalicion.

2001: LDK drejtuar nga Ibrahim Rugova — 359,851 vota 2021:

2021: VV drejtuar nga Albin Kurti —376,957 vota (vazhdon numërimi)

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img