Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Vetëm 21 vjeçe, kjo është Dafina Berisha, shqiptarja e parë që kandidon për deputete në Gjermani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dafina Berisha, është shqiptarja e parë me prindër nga Kosova, e cila kandidon në zgjedhjet parlamentare që pritet të mbahen më 26 shtator për një vend në Parlamentin e Gjermanisë.

21-vjeçarja do të kandidojë nga Partia Social Demokrate (SPD) dhe premton se krahas objektivave të partisë, ajo do të jetë zë i të drejtave të shqiptarëve në parlamentin gjerman.

“Kemi 9 mijë shqiptarë që kanë të drejtë vote në Hamburg dhe prapë se prapë asnjë shqiptar nuk është pjesë e parlamentit gjerman. Unë dua të jem shqiptarja e parë në Bundestag për të promovuar edhe të drejtat e shqiptarëve në Bundestag, por edhe të të rinjve”, u shpreh Berisha.

Duke dhënë një intervistë në “Info Magazine”, Dafina Berisha u shpreh kritike për mosorganizimin e shqiptarëve në Gjermani edhe pse thotë se në numër janë rreth 400 mijë që jetojnë në të gjithë teritorin e këtij shteti.

“Duhet të angazhohemi në politikë, në klube sportive sepse vetëm kur jemi aktivë mund të ndryshojmë diçka. Të huajt e tjerë janë shumë të organizuar sesa në shqiptarët. Ka shumë shqiptarë inteligjentë, por duhet angazhuar më shumë në organizim”, shprehet 21-vjeçarja Berisha.

Më shumë

spot_img
spot_img