Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Vendosja në skenë e komedisë “Perfekti”, reagon mbesa e Qazim Mulletit: Më vjen keq për ata aktorë që merren me të tilla gjëra

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Teatri Kombëtar vendosi që me rastin e festave të 28 dhe 29 nëntorit të lexojë online në Facebook pjesë nga vepra “Prefekti” të Besim Levonjës. “Prefekti” shkaktoi reagime të forta dhe polemika në rrjetet sociale, pasi kishte në qendër Qazim Mulletin, kryetar i bashkisë së Tiranës (1939 – 1940) dhe më pas Prefekt i Tiranës (1942 – 1944).

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe mbesa e Qazim Mulletit, Fatbardha Saraçi Mulleti. Ajo për “fax news” ka shprehur keqardhjen që aktorët merren me të tilla gjërash.

Ndër të tjera mbesa e Qazim Mulletit është shprehur se nuk mërzitet për komedinë e dhënë pasi është bërë edhe film.

“Sa mirë që po e bëjnë, komedia është groteske që të bën me qesh por fatkeqësisht ka kohën e vet. Në atë komedi thuhet se aty përqeshen njerëz me emra reale, nuk po flas si mbesa e tij por më vjen keq për këta aktorë që merren me gjëra të tilla.

Ajo nuk është shfaq vetëm në teatër, ajo është film, në të gjitha anët e botës. Nuk duhet luftë klasore dhe racizëm se ky popull të përcajë njëri tjetrin. Por këta ta dinë se me atë komedi qeshin të gjithë.

Tërë dialektin tonë e përqeshin, me të vertetë Tirana ka mbledhur shumë njerëz por ne autoktonët mbesim njerëz të butë dhe mos të harrojmë që ai prefekti qe përqeshet nuk ka qenë injorant, ka mbaru studimet me medalje ari në Stamboll, ka bërë studimet pasuniversitare në Vienë, ka jetu në Paris, ai ka qenë politikan.

Ai ka qenë ai djali i vogël që mbante flamurin kuq e zi në Tiranë, një nga shtëpitë e tij u bë Ministria e Bujqësisë se ky bashke me dajat e vet deputetë hapën dyert në kohën e Sulejman Delvinës.

Pa u bërë Tirana kryeqytet ata hapën dyert për qeverinë shqiptare, ai këtë aktivitet ka pas. Ai u kthye nga Parisi pas 15 viteve emigracion, tiranasit kërkonin që ti merrte përsiëpr, babai im i thoshte cfarë të duhet të bëhesh kryetar Bashkie.

Ai humbi gjithë karrierën e tij për t’i shërbyer Tiranës, unë e di që xhaxhai ka shpëtuar shumë jetë njerëzish madje ka pajis edhe hebrenjtë me pasaporta e këto janë ngjarje reale.

Këta pushtetarët tanë në përkujtimin e Holokaustit thonë ne i shpëtuam, jo mor zotëri i shpëtoi qeveria e asaj kohe. Unë kam lexuar kujtimet e një shkrimtari tiranas i cili tregon se si Qazimi conte dhe njerëz për studime, me bursë shtetërore.

Kur u ktheva thotë ai nuk e gjeta kryetar bashkie por prefekt. Të qeshë ai atje ku është me këtë që po ndodh, ju nuk e dini cafrë do të thotë të vuash nga komunizmi.

A ka një njeri në botë thotë një poet që qeshet vetëm nëpërmjet komedisë, a ka më fatkeq? Kështu tallen njerëzit me ne, këta janë shqiptarët, ne jemi ata tiranas të qetë që nuk kemi pas nevojë me mashtru” tha ajo.

Kujtojmë që në faqen e Facebook të Teatrit Kombëtar kanë qenë të shumtë replikat dhe polemikat mes atyre që e kanë konsideruar të pavend rikthimin e kësaj shfaqjeje dhe të tjerëve që e kanë përshëndetur. Rolin e Qazim Mulletit, që përpara viteve “90 e kishte mbajtur aktori Robert Ndrenika, tani i ishte besuar Arben Derhemit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img