Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Vendoset fati i deputetit shqiptar në Serbi, thirrja për mobilizim: Do rivotohet për Shaip Kamberin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zgjedhjet në Tërnoc, Bujanovc do të ripërsëriten. Në këto votime do të vendoset për fatin e Shaip Kamberit, deputetit të vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë.

Ai mundi ta fitonte mandatin, por zgjedhjet atje do të ripërsëriten me vendim të Gjykatës dhe shqiptarët bëjnë thirrje për mobilizim. Politikanët shqiptarë në rajon kërkojnë që qytetarët e Tërnocit të votojnë për Shaip Kamberin.

albsig

spring

Zgjedhjet do të mbahen më 27 maj, pas tre ditësh, dhe kreu i PDK në Kosovë Memli Krasniqi thotë se shqiptarët “duhet të mobilizohen dhe mos të lejojnë që Shaipit t’ia marrin mandatin nga duart.”

“Shaip Kamberi është një patriot i guximshëm, që, si deputet, ka punuar pa ndalë për interesat e shqiptarëve në Luginë. Edhe pse ai fitoi mjaftueshëm vota edhe për një mandat të deputetit, Gjykata ka vendosur që zgjedhjet të ripërsëriten në Tërnoc”, vijon Krasniqi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img