Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Vendimi për hapjen e negociatave me BE-në, ja KUSHTET e vendosura nga Bundestagu

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbrëmjen e sotme Bundestagu gjerman ka marrë vendimin përfundimtar për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, teksa grupet parlamentare të partive të koalicionit CDU/CSU e SPD kanë vendosur një sërë kushtesh për këtë lëvizje të rëndësishme.

Në vendim janë shënuar gjithësej 8 kushte, të cilat nënkuptojnë luftën kundër kriminalitetit, drogës dhe korrupsionit në vend.

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, pritet ta informojë të enjten në një deklaratë qeveritare Bundestagun për samitin e 28 dhe 29 qershorit të BE, ditë kur do të vendoset edhe fati i vendit tonë.

Kushtet:

-Zbatimi i ligjit për reformën e nisur të ligjit zgjedhor;

-Ndjekje penale për gjykatësit dhe prokurorët e konstatuar në Vetting se kanë bërë shkelje penale;

-Angazhimi i një stukture special për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar (SPAK);

-Përpjekje për të garantuar funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, Gjykatës së Lartë dhe SPAK duke i pajisur ato mjaftueshëm me gjyqtarë dhe prokurorë të verifikuar;

-Përparime solide në luftimin e kriminalitetit dhe korrupsionit në të gjitha nivelet, përfshirë këtu edhe nëpunësit civilë dhe politikanët;

-Rezultate reale të reformës në administratë;

-Vazhdimi me intensitet të lartë në luftimin e tregtisë dhe kultivimit të drogës në vend.

Më shumë


spot_img

spot_img