Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Vendimi për çmimin ‘Nobel’, Thaçi: Solli dhimbje të madhe te viktimat e panumërta

spot_img

Lajme të ngjashëm

dfb742ce10184a994483415a92efed32 scaled

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas dhënies së çmimit Nobel në Letërsi për shkrimtarin austriak, Peter Handke.

Përmes një statusi në ‘Twitter’, Thaçi kthehet pas në kohë dhe kujton vitin 1990, kur e dinin se e keqja në Europë duhet të nadlte.

Thaçi shprehet se Gjenocidi në Bosnje dhe Kosovë kishte një kryers dhe ky çmim ka sjell dhimbje tek viktimat e panumërta të gjenocidit serb.

“Më kujtohet në vitin 1990, Vaclav Havel, Susan Sontag dhe shumë të tjerë e dinin se e keqja në Evropë duhet të ndalet. Gjenocidi në Bosnje dhe Kosovë kishte një kryers. #Handke vendosi të mbështesë dhe mbrojë kryersin. Vendimi i #NobelPrize solli dhimbje të madhe tek viktimat e panumërta”, shkruan presidenti i Kosovës.

Më shumë

spot_img