Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Vendimi i Metës për zgjedhjet, Ngjela: Ku do të ankohet Presidenti i shkarkuar nga Parlamenti kur nuk ka Gjykatë Kushtetuese?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

‘Çdo të bëjë Parlamenti i Shqipërisë: do ta çojë Presidentin Meta në ekspertizë psikiatrike; apo do ta shkarkojë me 2/3 e votave?

Mos harroni: Shqipëria është republikë parlamentare, nuk është republikë presidenciale.

Dekreti i shfuqizuar nga ai President që e ka lëshuar më parë atë dekret, për ditën e zgjedhjeve, është marrëzi.

Do të dijë ta analizojë maxhoranca aktuale?

Po Uashingtoni dhe Brukseli, çdo të thonë?

Shkarkimi është më i drejti akt juridik.

Ku do të ankohet Presidenti i shkarkuar nga Parlamenti kur nuk ka Gjykatë Kushtetuese?

Ka një gjykatë. Është Gjykata e Strazburgut.

Prandaj Ilir Metës, pas shkarkimit të tij, i mbetet t’i drejtohet Gjykatës së Strazburgut.

Shqipëria është anëtarë në pranimin e asaj Gjykate. Për Shqipërinë, në funksion të të drejrave të njeriut, ajo është Gjykata më e lartë’, shkruan avokat Spartak Ngjela.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img