Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Vendet e BE-së do të marrin 50 milionë vaksina Pfizer deri në fund të qershorit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Vendet e Bashkimit Evropian do të marrin 50 milionë vaksina anti Covid-19 të prodhuara nga Pfizer dhe BioNTech deri në fund të qershorit.

Lajmi u bë më dije këtë të mërkurë nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Shefja e KE-së tha se dërgesat e hershme, të cilat do të fillojnë këtë muaj, do të çojnë furnizimet totale në BE nga Pfizer në 250 milionë doza në tremujorin e dytë të këtij viti.

Ajo gjithashtu konfirmoi se Komisioni ishte në bisedime me dy kompanitë për një kontratë të re për 1.8 miliardë doza që do të dorëzohen në vitin 2022 dhe 2023.

BE ka nënshkruar tashmë dy kontrata me Pfizer dhe BioNTech për një total prej 600 milion dozash që do të dorëzohen këtë vit.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img